top of page
Writer's pictureAndrej Stojanovic

FLEX Program - Razmena u Americi



Ukoliko ste ikad sanjali da provedete godinu dana klasničnoj američkoj srednjoj školi kao što ste gledali u serijama i filmovima FLEX program vam pruža tu mogućnost. Kao alumnus tog programa ovde sam da vas malo bolje upoznam sa celim tim procesom, i da vam dam savete kako da najlakše postanete finalisti i odete u Ameriku. Naravno sve šta ovde kažem je iz svog ličnog iskustva i neki saveti možda neće biti toliko delotvorni.

Uglavnom, FLEX, to jest, Future Leaders Exchange Program je program koji uključuje oko 20 zemalja Evrope i Azije. Glavni akcenat stavljen je na kulturološku razmenu i edukaciju. Program sponzoriše Department of State, što znači da su svi troškovi puta, ali i boravka u Americi pokriveni. Sada se možda pitate ,,a zašto bi nam oni plaćali da mi idemo tamo u školu'', a to je zato što žele da bivšim sovjetskim, komunističkim i socijalističkim državama zbliže Ameriku, otklone stereotipe, ali i da obogate svoju kulturu. Šta je takođe veoma lepo kod ovog programa je alumni zajednica. Šak i godinama nakon završetka razmene idalje ćete imati mogućnost da radite na projektima koje sponzoriše DoS kao i američka ambasada. Pravo učešća imaju svi učenici osmog razreda osnovne škole (šta mislim da je prerano), kao i prvog i drugog razreda srenje škole.

Ali kako se postaje finalista, koji je proces prijave? Vrlo jednostavno. Jednom godišnje organizuju je testiranja u desetak gradova Srbije, i par drugih država. To se najčešće odigrava septembra ili oktobra. Izbor pobednika se vrši u tri kruga, a konačni rezultati saznaju se najčešće u Februaru.


Prvi krug sastoji se iz testa opšteg znanja engleskog jezika i pisanja eseja o sebi. Test engleskog je veoma jednostavan i najveći broj učesnika ga prođe bez problema. Gde nastaju prvi problemi je esej. Postoje, koliko se sećam, tri teme o kojima se može pisati, ili tri pitanja na koja treba odgovoriti. Ključ za prolazak, kako se pokazalo na nekoliko primera, je pisati istinu o sebi, možda malo preuveličavanja, i spominjati kulturu, tradiciju, volontiranje, i otvorenost ka novim iskustvima. Pošto su to najbitnije osobine koje treba nadograditi za vreme razmene. Po završetku svega toga gotovo 50% svih pijavljenih ce biti sklonjeno sa liste. I tada počinje drugi krug.


Drugi krug čine malo detaljniji i teži test engleskog jezika koji proverava da li ste spremni za život u Americi ili ne. Ali taj deo nije toliko bitan. Zato što čak i oni koji u trenutku možda ne pričaju savršen engleski odlaze na kamp da bi naučili, šta je možda čak i bolje. Zatim dolazi intervju. Veoma prosto. Učeniku se postavljaju pitanja o njegovoj ličnosti, kako bi reagovao na određene situacije, kao i neka opšta pitanja. Tu je bitno govoriti istinu i pokazati staloženost. I za kraj drugog kruga ostavio sam ono najbitnije. Grupni projekat. Pravi se grupa od po četiri ili pet učenika i daje im se zadatak koji zajedno treba da reše. Zadatak moje grupe bio je da pripremimo prezentaciju nekom zamišljenom direktoru škole o tome kako bi bilo korisno da se u školi otvori neka nova sekcija. Pitanje koje je moj drug imao bilo je da svako odabere neku životinju i onda zajedno smisle našin kako da pobegnu iz nekog cirkusa. Uglavnom pitanja su različita, ali se od vas očekuju iste stvari. Da se pokažete kao fer lideri grupe i zajedno donesete odluku.


Treći krug je za one koji nisu prošli drugi test engleskog. Oni se ponovo testiraju

i ako ne prođu propada im šansa da odu u Ameriku.


Kada se sve sagleda, iako je veoma teško proći, oni koji imaju sreće provešće jednu neverovatnu godinu, upoznati prijatelje za sva vremena, upoznati kulturu, i moći će da kažu da su oni jedni od 2.5% kandidata koji su postali finalisti FLEX programa.

U narednom tekstu pričaću o mogućnostima po završetku programa.


22 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page