top of page
Luka Marković

Kad Svane Dan - Potraga za muzikom ili starim životom


Slika pripada portalu subotica.com

KRATAK OPIS


Priča profesora muzike u penziji, koji u pod neverovatnim okolnostima saznaje svoje

pravo poreklo. I priča o izgubljenim uspomena iz Starog Sajmišta.


ANALIZA PRIČE


Kao što i sam narator negde na početku kaže, ni ja nisam siguran gde tačno ova priča počinje. Pre toga da vas upoznam sa glavnim likom. Miša Brankov, ili što jako brzo saznajemo Miša Weiss, je penzionisani profesor muzike. Poznat je kao dobročinitelj. Vodio amaterske horove, spremao talentovanu decu, potpuno besplatno, za fakultet. Ima sina, koji vodi veliki orkestar. Rekao bih da je on jedan ispunjen čovek. Na izgled se sve menja kad mu stigne pismo, poziv u muzej da preuzme kutiju, koja je skoro iskopana na prostoru Starog Sajmišta. Profesor otkriva da su mu roditelji bili Jevreji i otkriva priču o logoru Staro Sajmište.


Sa njim i mi otkrivamo tu priču. Prvenstveno sam zbog toga odabrao ovaj film. To je strašna priča o zlodelima nemačkih okupatora uz saradnju sa lokalnom vlašću. U taj logor su bili odvođeni Jevreji i Romi. U periodu od aprila 1941 do maja 1942. Po zatvaranju logora, već deo logoraša je bio prebačen u Jasenovac, a deo ubijan u sivom kamionu, prozvan DUŠEGUPKA, koji je bio hermetički zatvoren u kom bi se puštao otrovni gas.


Miša saznavši sve ovo odlučuje da ponese kutiju sa sobom. U kutiji se nalazio notni zapis kompozicije Kad Svane Dan, koju je njegov otac komponovao. Istraživavši dalje svoje poreklu, u lokalnoj Sinagogi otkrio od Rabina da će da odreže komemoraciju tog događaja. Profesor uspeva da nagovori Rabina da se održi na Starom Sajmištu. I obećava da će dovesti veliki hor i orkestar da odsviraju kompoziciju njegovog oca.

Od tog trenutka, bar meni, film postaje malo dosadan. Mada to sigurno ima veze sa težinom poruke koju prenosi ovaj film. A to je da ljudi sve više gube dušu. I ako je toliko ljudima pomogao skoro niko nije hteo da mu pomogne. Ni hor sa kojim je toliko dugo radio, a ni rođeni sin.


Film se završava vizijom glavnog junaka da se grudva sa svojim dugo izgubljenim roditeljima. Dok tu neverovatnu kompoziciju svira orkestar Roma.


Iskreno mislim da ova priča može da dirne svakog, ali iako je bio nominovan za oskara ovaj film nije savršen. Svakako mislim da svi moraju da pogledaju ovaj film.


SNIMANJE I MONTAŽA


Ovaj film odlikuje mnoštvo krupnih kadrova koji nam vrlo jasno prikazuju osećanja likova iz ovog filma. Takođe izbor lokacija i sam način kojem su one prikazane još više produbljuje emotivni udar koji osećamo dok gledamo ovaj film.


U ovom filmu jako je interesantno realizovan i prikazan motiv sna i početak spajanja glavnog junaka sa svojim pravim roditeljima. To takvom brutalnom scenom pozivanja Jevreja u pola noći da izađu i budu odvedeni u koncentracioni logor.


GLUMA


O glumi neću mnogo. . . Dovoljno je da sami pogledate koji glumci su učestvovali na snimanju ovog filma, pa da vam sve bude jasno.


Mada hteo bih samo da napomenem da mi je mnogo žao što ćemo Mustafu Nadarevića da pamtimo po ulozi Izeta, a kao što vidimo u ovom filmu, čovek je bio genije.


NEŠTO ZA KRAJ


Nadam se da sam vam bar malo zagolicao maštu ovim tekstom. Žao mi je što kasnim malo sa mojim tekstovima, ali obećavam da ću da nadoknadim. Ako želite da pričamo, znate već. @detailsthroughmyeyes


26 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page