top of page
Writer's pictureAndrej Stojanovic

Kako odabrati profesiju

Kao osoba koja ove godine treba upisati fakultet, a odluku o tome sam doneo pre nepunih mesec dana, nakupio sam veliki broj informacija o tome kako izabrati svoju profesiju i šta sve utiče na taj izbor. Svima nam je nekad rečene ,,Ma daj šta će ti to. Kao da ćeš od tog fakulteta nešto zaraditi!'', i moram da priznam da u tome ima istine, ali nije ni potpuno tačno. Bitno je da znamo tri stvari pre odabira profesije:

Prva stvar - Fakultet ne garantuje posao posle studija

Druga stvar - Svako ima pravo da promeni svoje mišljenje

Treća stvar - Skoro četvrtinu života provešćete radeći, barem radite ono što volite


Ali kakav to uticaj ima i šta to tačno znači?


Posao posle fakulteta

Prilično je jasno, i očigledno da samo diploma sa fakulteta ne garantuje posao. Naravno nemoguće je bez diplome sa medicinskog fakulteta raditi kao lekar, ali diploma sama po sebi ne daje nikakvu sigurnost oko zapošljavanja. Mnogo je bitnije znanje, i to što šire, ali i dovoljno specijalizovano i usko.


Školski sistem nije dovoljno spreman za svakodnevne promene i novi sadržaj koji se pojavljuje svuda u svetu. Neretko se dešava da ono šta se nauči na početku školovanja bude prestane da važi do trenutka kada ga završite (to se ne odnosi na zakone i ono osnovno).


Ukoliko je profesija koju ste izabrali naročito popularna, npr. programiranje, ili pravo, možete se naći u veoma teškoj poziciji nakon završenja studija. Zato i to treba imati na umu. S druge strane, ako odaberete profesiju poput umetnosti ili muzike, može se desiti da se nađete pred sličnim problemom.

Izbor profesije je izgleda mač sa dve oštrice, i da biste bili osigurani što se tiče budućnosti morate sagledati i naredne dve stvari.


Promena mišljenja

Nikad nije kasno da se preusmerite i promenite mišljenje. To preusmeravanje može biti sa jedne profesije na drugu, ili u vidu ispisivanja sa fakulteta. Obe mogućnosti sa sobom nose rizike i nagrade. Samo pogledajte najveće svetske kompanije trenutno, velika većina njih nastala je nakon što su se njihovi osnivači promenili svoje mišljenje o profesiji kojom žele da se bave.


Sasvim je normalno biti zainteresovan za veliki broj stvari u životu, a imajući u obziru da sa 18 godina treba doneti odluku o fakultetu mala je šansa da će ta odluka biti prava. Imajući u vidu sve to možemo obratiti pažnju i na poslednju stvar a to je.


Bavite se onime šta volite

Ako već postoji prilika da se bavite onime šta volite, šta vas sprečava. Svi gore navedeni problemi se mogu neutralisati posvećenošću vašoj budućoj profesiji. Kada je u pitanju pronalaženje posla u struci prvenstvo uvek imaju oni sa većim znanjem, a dobar pokazatelj tog znanje je upravo diploma o kojoj smo pričali na početku.


Da sumiramo sve u izbor buduće profesije trebate uračunati potražnju, ponudu, i vašu motivaciju i posvećenost. Činjenica da uvek postoji mogućnost za prekvalifikaciju, kao i da veliki broj ljudi ne radi poslove za koje su specijalizovani ili za koje su se spremali je veoma ohrabrujuća. Svakome se može desiti da napravi fuck up, i zbog toga svaki fuck up može da se popravi. I kako kaže stara narodna: Tri put meri, jednom seci.

Nadam se da sam bio od pomoći (mada čisto sumnjam) :)

36 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page