Kao što smo prošli put pomenuli, mesec jun, kao i ostatak sveta, obeležićemo širenju svesti o LGBTQ+ osobama i njihovim životima. Alan Tjuring bio je jedan od najuticajnijih ljudi XX veka. Osmislio je prvi kompjuter, napravio Tjuringov test za testiranje veštačke intelignecije, i pokrenuo čovečanstvo u potragu za tehnologijom.
Mladost
Alan je rođen u Londonu u Ujedninjenom Kraljevstvu 23. juna 1912. godine. Od mladosti je pokazivao veliku ljubav prema brojevima, i još od detinjstva smatralo se da će biti jako uspešan. Njegovi roditelji uvedili su njegovu natprosečnu inteligenciju još tokom najranijeg perioda njegovog odrastanja. Još od prvih dana u osnovnoj školi Šorben u Dorsetu videlo se da Alana ne zanimaju društvene nauke, već da želi da ceo svoj život posveti matematici. Zbog svega toga uživao je veliko poštovanje svojih vršnjaka i profesora.
Alan je pre početka drugog svetskog rata diplomirao na Prinston Univerzitetu, a kasnije 1939. godine pohađao je i Kembridž. Za vreme svog školovanja razvio je svoj najčuveniji model računara - Turingovu mašinu. Kako bi preživeo radio je u britanskoj organizaciji za razbijanje šifara, u kojoj je tokom drugog svetskog rata zadobio veliku slavu zbog svog razbijanja nemačkih šifara. Dok je služio u vojsci na mestu kriptoanalitičara takođe je radio na razvijanju prvih pravih računara po ugledu na svoj raniji model ,,Turingovu mašinu.
Posleratne godine
Alan je svoju ljubav prema matematici nastavio da razvija i to u smeru računara. Ubrzo je svoje veliko znanje u toj obalsti iskoristio kako bi postao profesor na kembridžu, ali i kako bi dalje izučavao mogućnosti veštačke intelignecije. Sve to radio je od 1945. pa do svoje smrti 1954. godine. Gotovo 60 godina nakon njegove smrti idalje koristimo neke njegove ideje kako bismo pravili današnje programe VI (veštačke intelignecije). Turingov test nastao je kao produkt Alanovog rada sa VI, i taj test ima ulogu da odredi da li je neka VI svesna ili ne. Šta će nam koristiti u veoma bliskoj budućnosti.
Da bi se njegovo znanje još bolje predstavilo, Turing je napravio prvi program koji pobeđuje čoveka u šahu. Taj program napisao je na papiru godinama pre nego se prvi kompjuter pojavio na njegovom univerzitetu. Kada je konačno pokrenuo program uspeo je da pobedi čoveka, nakon samo jednog poraza.
Kontroverza
Alan je svoj život vodio na svoj način. Pratio je svoja pravila i svoje srce, a sve to je prouzrokovalo optužbu i hormonsku terapiju nakon što je njegova veza sa Arnoldom Majerom izašla u javnost. Za Alana se dugo verovalo da je gej, međutim za to nije bilo dokaza do 1952. godine kada je bio osuđen i podvrgnut terapiji injekcije estrogena. Osuda je bila postavljena na osnovu teško nedoličnog ponašanja, jer je tada bilo protivzakonito biti homoseksualac. Optužba je povučena 2013. godine i pomilovan je od strane kraljice Elizabete II.
Sve to je došlo prekasno i sva njegova slava propala je u vodu. To je sve na neki način dovelo do njegove smrti 1954. godine, za koju se smatra da je bilo samoubistvo. Autopsija je pokazala da je pojeo jabuku u koju je bio ubrigan cijanid koji ga je i ubio.
Alan Turingostaće upamćen kao otac računara i VI, kao heroj drugog svetskog rata zbog razbijanja enigma mašine, a u njegovo ime se od 1966. godine dodeljuje Turingova nagrada za računarska dostignuća.
Comments