top of page
Writer's pictureAndrej Stojanovic

Ličnost dana - Slavko Ćuruvija


Bio je novinar kada niko nije smeo da bude novinar, jedan od retkih objektivnih novinara u Jugoslaviji tokom 90-ih, i zbog toga je skupo platio. Osnivač nedeljnog i dnevnog telegrafa, čovek koji je bez dlake na jeziku i bez i malo straha prkosio Miloševićevom sistemu. Slavko Ćuruvija.


Rođen je u Zagrebu 1949. godine, a studirao u Beogradu na fakultetu političkih nauka gde je i diplomirao. Svoju novinarsku karijeru započeo je 1986. godine u listu ,,Borba''. Počeo je kao komentator i brzo napredovao do mesta glavnog i odgovornog urednika tog lista. Kao novinar lista ,,Borba'' izveštavao je o situaciji na KiM od 1986. do 1988.. Bio je jedan od retkih novinara koji su prisustvovali Miloševićevom govoru na Kosovu Polju 1987. gde je ovaj izgovorio svoju najčuveniju rečenicu. To toga je verovatno došlo iz nazovi prijateljstva Mire Marković i Ćuruvije, a iz tog prijateljstva su kasnije proistekle mnoge informacije koje je dobijao samo Ćuruvijin telegraf. To je dovelo do velikog povećanja broja čitalaca njegovog lista. U ,,Borbi'' se zadržavo do 1994. godine kada je država preuzela vlasništvo lista. Sve vreme svog novinarskog rada sarađivao je sa mnogobrojnim listovim i medijima među kojima su: NIN, Večernji list, TV Beograd, TV politika i drugi. Nakon što je prestao da radi za ,,Borbu'' 1994. odlučuje da snuje svoj list, u čemu dobija pomoć Momčila Đorgovića. Njihov novi list dobija naziv ,,Nedeljni telegraf'', i postaje prvi srpski privatni nedeljnik. Devedesete su u to vreme postajale sve burnije i dinamičnije, a to se videlo i u Slavkovom radu. Vrlo često dospevao je u konflikte sa članovima vladajuće partije, a sve je počelo da eskalira 1996. godine. Ćuruvija tada otvara i svoj drugi list, prvi srpski privatni dnevni list, ,,Dnevni telegraf''. Dve godine kasnije dolazi u sukob sa Mirom Marković, i još više kreće da bode oči tadašnjem predsedniku Slobodnu Miloševiću. Naime do sukoba je došlo zbog Slavkovog načina izveštavanja o albancima sa Kosova. Kao privatni list Ćuruvija je izbegavao da o ubijenim albancima piše kao o teroristima šta se nije dopalo vladajućoj partiji. Da bi ga cenzurisali članovi vlade doneli su veoma kontroverzan zakon o informisanju, a ključnu ulogu kao ministar informisanja igrao je trenutni predsednik Srbije Aleksandar Vučić. Ćuruvijin magazin Evropljanin je bio kažnjen sa 2.4 miliona dinara, a DT sa 1.2 milion dinara zbog promovisanj studentske grupe ,,Otopr''.


Za vreme bombardovanja osuđen je na pet meseci zatvora, i bio proglašen za državnog neprijatelja broj jedan koji je izazvao bombardovanje. Slavko je zbog svoje objektivnosti i hrabrosti postao još jedna žrtva Slobodanovog režima. Ubijen je na današnji dan 1999. godine u 17 časova. Počinitelj idalje nije poznat, i verovatno neće biti. Brojne spekulacije tvrde da je neko iz državnog vrha izdao naredbu za njegovo ubistvo. Njegovo ubistvo nije bilo adekvatno medijski pokriveno. Ministarstvo unutrašnjih poslova saopštilo je da se radi na pronalažejnu krivaca (njihov rad je očigledno veome efektivan). Za njegovo ubistvno osumnjičeni su i uhapšeni bivči šefovi Državne bezbednosti. U njegovo ime 2013. godine osnovana je Slavko Ćuruvija Fondacija koja za cilj ima unapređenje kvaliteta novinarstva u Srbiji.

7 views0 comments

Recent Posts

See All

Commentaires


bottom of page