Od mikro do makro sveta, prethodne nedelje dobili smo puno informacija o svetu oko nas. Tehnologija i dalje napreduje velikom brzinom, a u fizici i ostalim naukama stalno se dolazi do novih saznanja. Naredni doagađaju obeležili su ovu i prethodnu nedelju u nauci i tehnologiji.
Ilon Mask i autizam
Ranije ove nedelje tokom držanja američkog šoua ,,Saturday Night Live'', jedan od najbogatijih i najpoznatijih ljudi 21. veka izneo je informaciju da boluje od Asperbergovog sindroma. Asperbergov sindrom je degenerativni sindrom, podvrsta autizma koja utiče na međuljudkse odnose osobe koja ga poseduje.
Još uvek se ne zna tačan uzrok ove bolesti. Međutim iako dolazi do otežanja komunikacije deca, a i odrasli koji boluju od ovog sindroma nemaju nikakve probleme sa ostalim intelektualnim akcijama, kao što se može videti na Ilonovom primeru.
Rodna ravnopravnost u svetu nauke (ne binarne životinje)
Ranije ove nedelje otkrivena je nova vrsta mrava kojoj su naučnici dali sufiks ,,they'' u naziv zbog rodne ravnopravnosti u načnim krugovima. U kontrast dosadašnjim nazivima koji su se završavali na ,,ae'' za ženski i ,,i'' za muški rod, ova nova vrsta mrava dobila je potpuno novi sufiks, jer ne znamo kako bi oni želeli da se izjašnjavaju.
Da li je sve ovo otišlo predaleko je pravo pitanje?
NASA-ina letelica Parker postaja je najbrži manmade objekat
Ranije prošle nedelje letelica Parker koja za cilj ima prikupljanje inforomacija iz sunčeve atmosfere dostigla je do sada nezabeleženu brzinu orbitirajući oko Sunca. Dostigavši neverovatnu brzinu od preko 532.000 km/h Parker je dostigao najveću brzinu do sada zabeleženu za bilo koji objekat koji je napravio čovek.
Da bismo bolje zamislili njegovu brzinu, proleteo je pored sunca brzinom od 0,05% brzine svetlosti. Naredni pokušaj za obaranje ovog rekorda desiće se za četiri godine kada će se ovaj satelit dovoljno približiti Suncu da prikupi još dosta informacija.
Comments