top of page
Writer's pictureAndrej Stojanovic

Šah: Sport? Umetnost? Nauka?

Updated: Mar 8, 2021


Siguran sam da je većina vas gledala, ili barem čula za seriju ,,Kraljičin Gambit'' koja je krajem prošle godine postala jedna od najgledanijih serija na svetu. Priča prati Elizabet Harmon, mladu, talentovanu šahistkinju koja za veoma kratko vreme dostiže nivo velemajstora. Od prvog prikaza te serije pa do danas sve više ljudi biva zaintrigirano šahom. Ali niko ne može sa tačnošću tvrditi šta je on zapravo.


Da, šira slika nam kazuje da je šah igra strategije u kojoj dva igrača pokušavaju da nadmaše jedan drugog i dođu do pobede. Ali to je samo osnovno shvatanje šaha. Mnogi šahisti se slažu da je šah mnogo više od toga. Neki na njega gledaju kao na nauku, drugi kao na umetnost, a treći pokušavaju da objedine oba mišljenja.

Ali zašto je šah umetnost? Kako to da tabla od 64 polja, i nekoliko desetina figurica može da budu umetnost? Ukratko, šah je umetnost zbog prenošenja emocija i poruka, a i nakon što se malo bolje upoznate sa materijom ima određenu lepotu. Svaki potez je promišljen do najsitnijih detalja. Svaka partija je drugačija i nosi neke svoje posebne čari. Kompleksnost svakog poteza u kombinaciji sa jednostavnom temom i kontrastom može se smatrati umetnošću. Ali to nije sve. Svakodnevno se, potpuno nesvesno, srećemo sa sličnom tematikom. Teme šaha se vrlo često pronalaze u slikarstvu, muzici i raznim romanima i drugim tekstovima.


Šah je ipak mnogo više od same umetnosti. Od gotovo beskonačnog broja mogućih poteza moguće je doći do svakojakih ishoda. Za ljubitelje šaha pojedine Fišerove partije su mnogo lepše, elegantnije i smislenije od pojedinih modernih umetničkih pravaca.

U šahu se ipak, pored umetnosti, nalazi i puno nauke; najviše matematike, ali i psihologije i drugih disciplina. Kao što sam već pomenuo od gotovo beskonačnog broja poteza treba pažljivo izvagati svaki, svakom dodeliti vrednost i težinu i na osnovu toga odigrati potez. Za one koji strogo prate pravila to je najbolji i najlakši put do pobede. Međutim neretko se dešava da igrač koji se vodi svojom intuicijom i koji se ne plaši rizika odnese neočekivanu pobedu.


Mešanjem matematike, psihologije, strategije, ali i umetnosti nastala je ova predivna igra. I da bi se u celosti razumela potrebno joj je dodeliti više od 3 do 5 minuta čitanja. Kao što ste možda primetili, šah je otvorena igra gde svako ima približno jednaku šansu da pobedi. Dajte mu priliku i nećete se razočarati.


78 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page