U današnjem svetu veoma je teško biti objektivan novinar bez opasnosti da će vas neko ubiti. Međutim strah je za gospodina Kutaba nebitan. Objektivnost o situaciji u Palestini, kao i objektivnost u bilo kojoj drugoj vesti koju napiše doneli su mu mnoge nagrade i priznanja. U jeku gotovo ratnog stanja u Palestini treba što više govoriti o tome.
Život
Daob je rođen 1. aprila 1955, u istorijskom gradu Vitlejemu. Tamo je pohađao osnovnu školu u kojoj je bio dličan đak. Bio je izvrstan iz engleskog jezika i pisanja. Kasnije je uzeo američko državljanstvoi preselio se u SAD. Godine 1980. zaposlio se u ,,Al-Fajr'' nedeljniku gde je radio narednih sedam godina.
Kao novinar dostigao je visoku poziciju u toj novinskoj agenciji. Kada je nakon sedam godina rada napustio ,,Al-Fajr'' zaposlio se za ,,Al-Kuds'', arapsku novinsku agenciju u kojoj je pretežno pisao o situaciji u Palestini koja je još tada počela da eskalira. Za vreme svog rada uspeo je da eksluzivno intevjuiše najveće palestinske i izraelske lidere.
Kutab je otvoreno kritikovao i izraelsku i palestinsku vladu, i u nekoliko navrata pisao i protestovao protiv izraelske cenzure palestinskih izdavačkih kuća. Naravno, nije protestovao samo protiv Izraela jer je 1994. godine organizovao veliki protest protiv palestinske cenzure jednog velikog novinskog lista. Taj protest imao je kao posledicu njegovo otpuštanje iz ,,Al-Kudsa'', ali je Kutab idalje nastavio as žurnalizmom.
Nakon toga se za trajno preselio u SAD i krenuo da radi za ,,Washington Post'', ,,New York Times'', i još nekoliko svetskih agencija. U aprilu 1996. je takođe napravio svoju novinsku agenciju i magazin koji piše o cenzurisanim pričama iz Palestine. Njegov novinarski rad kulminirao je njegovim zatvaranjem u pritvor 1997. godine bez optužnice. Pušten je na slobodu nedelju dana kasnije zbog velikog pritiska na palestinsku vladu.
Nagrade
Tokom svoje duge i uspešne karijere Kutab je dobio veliki broj nagrada i priznanja. Godine 1996. dobio je ,,International Press Freedom Award'' zbog svog rada protiv cenzure, a 2000. postao je jedan od 50 svetskih boraca za slobodu.
,,Izrael nema obraza, ponosa, svesti. Oni pljuju Hitlera kad god stignu, ali su ga nadmašili u varvarstvu'' - Redžep Tajip Erdogan
Commentaires