Preminuo na danasnji dan pre više od dva milenijuma, Gaj Julije Cezar je umnogome promenio tadašnji i sadašnji svet. Veliki vojskovođa, pisac, političar; najveći rimljanin. Tačan datum njegovog rođenja nije poznat, ali se zna da je došao iz jedne od najuticajnijih porodica antičkog sveta. Otac mu je upravljao provincijom Azijom, a sa majčine strane bio je u srodstvu sa velikim rimskim senatorima. Još tada se znalo da će Gaj Julije postati Cezar. Još kao mladić postao je Jupiterov sveštenik, međutim tu titulu igubio je kada je tada novi diktator Rima Sula došao na presto. Od smrti su ga spasli njegovi rođaci i majka, iako je Sula želeo da mladića vidi mrtvog. Cezar se prijavio u vojsku i služio je u Maloj Aziji. Brzo je napredovao kroz rangove u rimskoj vojsci, a u međuvremenu jačao svoj politički uticaj. Godine 69. p. n. e. Cezar je postao kvestor, i odlzi u Španiju. Cezar je 62. p. n. e. izabran za pretora, najvišeg činovnika rimske vojske. Cezar sklapa ugovor sa Pompejom, jednim najboljih generala rimske vojske, i Markom Krasom, verovatno najbogatijim čovekom u Rimu. Taj ugovor naziva se prvi trijumvirat, i sklopljen je 95, p. n. e..
Nakon dobijanja na kontrolu Galije, Cezar odlučuje da treba da proširi svoju teritoriju, i zato napada Germane i Britance. Zbog svog velikog uticaja Cezar se polako udaljava od Pompeja nakon Krasove smrti. Pompej naređuje Cezaru da raspusti svoje legije i sam dođe u Rim godine 50, p. n. e.. Januara naredne godine Cezar prelazi reku Rubikno sa svojom vojskom i izgovara čuvenu rečenicu alea iacta est (kocka je bačena). Taj građanski rat trajao je dugo, a najbitnija bitka odigrala se kod Farsala 48. god. p. n. e. u kojoj je Cezar savladao dvostruko veću vojsku koju je predvodio sam Pompej. On beći u Egipat, a Cezar ga prati. nakon pobede nad kraljem Farnakom II kod Zele 47 god p. n. e. Cezar senatu šalje čuvenu poruku: Veni, vidi, vici (dođoh, videh, pobedih).
Cezarova diktatura trajala je samo pet godina. Za to vreme Cezar nije želeo da ojača položaj senata, ali se takođe nije ni trudio da oslabi i uništi svoje protivnike. Imaju je sva prava koja se se mogla pripisati čoveku u to vreme. Upravljao je Rimom gvozdenom šakom, ali je u njegovo vreme Rim bio najmoćniji do tada. Njegova vladavina se završila na današnji da 44. god. p. n. e. kada ga je na početku sednice napala grupa zavernika među kojima su bili njegovi najbliži saradnici. Na grčkom se obratio Marku Juniju Brutu rečenicom ,,Kai su, teknon'' (Zar i ti, sine). Latinsku verziju te rečenice popularizovao je Šekspir.
Danas Cezar ostaje upamćen, pored salate, kao veliki vojskovođa čije se taktike koriste i dan danas, kao i kroz celu istoriju. Njegove rečenice, stavovi, i život u celosti se i danas proučavaju i prate. Zasluženo je nazvan najvećim rimljaninom. I dok je kao diktator radio savršen posao vodeći Rim, svima nam je dao ideju kako čak i najbolji dikatori i vladari završavaju kada pređu određene granice i ne paze. Iz njegovog primera mnogi mogu da nauče štošta, a pogotovo ovi naši.
Comments