top of page
Writer's pictureAndrej Stojanovic

Ličnost dana - Mark Tven


Negde sam pročitao da su glumci veoma čudni jer mogu da žive životenekoliko likova koje glume, šta onda znači da su pisci još čudniji jer oni žive živote celog sveta u svojim knjigama. A Mark Tven, jedan od najvećih pisaca svih vremena bi se verovatno složio sa tom rečenicom. Pored toga bio je dobar prijatelj Nikole Tesle, veliki pustolov, voleo je putovanja i tu čuvenu reku Misisipi koje je opisao u velikom broju svojih dela.


Samjuel Langhorn Klemens rođen 30. novembra 1835. godine u mestu Florida u Misuriju je imao normalno detinjstvo. Sa porodicom se par puta selio dok nije završio u mesto Hanibal gde je pohađao osnovnu školu. Nako smrti svog oca počeo je da radi kao štampar od 1847. godine. U tom periodu se dosta selio, radi različite poslove po severu SAD. Kasnije se zaposlio na parobrodu na reci Misisipi, sve do početka revolucionarnog rata 1861. godine. Naredne godine preselio se u Nevadu gde je radio u rudniku. U to vreme počeo je i ad se bavi pisanjem. Veoma svestrana osoba kao on se nije najbolje snalazila na poslovima, a on je stalno želeo da se seli i menja posao. Mirovanje mu nije prijalo, međutim morao je da ostane u Nevadi još neko vreme.


Godine 1963. počeo je da piše članke za lokalne novine, a čim je video priliku za selidbom otišao je iz Nevade. Preselio se u San Francisko gde je upoznao nekoliko poznatih pisaca tog vremena, Artemusa Vorda i Breta Harta. Ova dvojica su veoma podržavala Tvenov rad, i imali su veliki uticaj na njegov rano stvaralaštvo. Pod njihovim pritiskom obradio je svoju prvu bajku 1865. godine. Pored bajki u to vreme bavio se pisanjem putopisa, a idalje je pisao članke za lokalne novine. Njegova bajka brzo je postala veoma popularna, i dovela je do toga da je 1867. godine održao predavanje o pisanju u Njujorku. Zbog njegove velike ljubavi prema putovanjima i avanturama Tven je obišao Evropu i Palestinu iste godine. Na tom putovanju napisao je knjigu ,,The innocents abroad'' i izdao je 1869. godine . Već naredne godine se oženio Olivijom Langdon. Tada se malo umiro i par se preselio u Konektikat.U periodu od 1870. do 1880. napisao je najveći broj svojih dela. Prvih godina tog perioda pisao je nešto kraće priče, a prvo veliko i bitno delo dolazi 1876. godine. Njegovo verovatno najpoznatije delo ,,Doživljaju Toma Sojera'' u kome govore o detinjstvu jednog dečaka na obali reke Misisipi, i njegovim pustolovinama. To delo je ubrzo postalo popularno, i idalje se čita i proučava u školama širom sveta. Nakon nekoliko godina pauze izdao je i ,,A tramp Aboard'', priču o putovanju kroz Nemačku. Pojedinci misle da je i Čarli Čaplin iz tog dela dobijao ideje za svoje filmove i likove. Nikada nije mogao da se odvoji od reke Misisipi. Posle toliko godina provedenih na reci, i naravno južnjačkog gostoprimstva Tven nije mogao da prestane da mašta o tome periodu. To se ogleda u njegovim mnogobrojnim pričama vezanim za tu reku. Od gore navedenog Toma Sojera pa do ,,Doživljaja Haklberi Fina'' 1884. godine Misisipi je obeležio Tvenovo Stvaralaštvo.


Nastavio je da piše do kraja svog života, ali kvalitet njegovog rada u poznim godinama bio je sve slabiji. Mark Tven je preminuo na današnji dan 1910. godine u svojoj kući u Konektikatu.

1 view0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page