top of page
Writer's pictureAndrej Stojanovic

Ličnost dana - Migel de Servantes


Na današnji dan svet je izgubio dva velika svetska književnika, Vilijama Šekspira i Migela de Servantesa. De Servantes, autor Don Kihota i mnoge druge poezije i proze obeležio je špansku i svetsku književnost, period baroka i renesanse.


De Servantes rođen je u mestu Alkala de Enares 29. septembra 1547. godine. Odrasato je u vrsnog dramaturga, pesnika, a pre svega pisca. Njegov otac bio je lekar a majka domacica. Porodica se bryo nakon njegovog ro]enja preselila u malo veći grad, Valjadolid. U Valjadolidu su živeli tri godine dok se 1554 njhov otac zbog dugova nije sam otišao da živi u Kordobu. Porodica mu se nešto kasnije pridružila. U Kordobi Migel je počeo da se školuje, da uči španski jezik, i veoma se zainteresoavo za književnost. MIgel je nakon završenog osnovnog obrazovanja prešao u Sevilju gde je nastavio sa učenjem. U to vreme je počeo da piše svoja prva dela. Godine 1566. njegova porodica preselila se u Madrid. Servantes je u to doba napisao svoje prve stihove, i počeo intenzivnije da se bavi poezijom. Idalje je bio pod velikim uticajem svog bivšeg učitelja iz Sevilje. Servantes je 1569. godine proteran iz Španije zbog duela u kojem je učestvovao.


Tada se preselio u Italiju i zaposlio se kao vojnik kod kardinala Akvavive. Učestvovao je u nekoliko bitaka među kojima je najpoznatija bila bitka kod Lepanta 1571. godine protiv Turaka. Pokazao se kao dobar vojnik, a stvari koje je tamo video i doživeo uticale su na njegovo stvaralaštvo. U to vreme je takođe napisao veliki broj svojih poznatih dela: ,,Put na Parnas'', ,,Galateja'' i mnogo drugih. Sve te priče su delimično opisivale njegove pustolovine, kao i osećanja i misli. NJegovo pisanje naglo je prekinuto 1975. godine kada se veruje da je bio zarobljen i strpan u alžirsku tamnicu na duži niz godina. Kada je ponovo počeo da piše maštovito je opisao svoja iskustva iz tamnice u svom delu ,,Alžirske dogodovštine'', ali i ,,Alžirske tamnice''. Godine 1980. Servantes biva pušten iz tamnice nakon što njegovi roditelji, kao i Italija uspevaju da skupe novac za njegovo oslobođenje. Iste godine vratio se u španiju nakon skoro 20 godina odsustva i lutanja. Servantes je otišao direktno u Madrid i počeo da radi na dvoru vojvode od Albe. Svoju pustolovsku prirodu pokušao je da zadovolji putovanjem u Ameriku, međutim njegovo lobiranje nije prošlo i ostao je nasukan u Španiji. Ipak to se nije ispostavilo kao loše zato što je 1585. godine za ženu uzeo Katalino de Salazar i Palasios i sa njom prešao da mirno živi u Eksivijasu. Od svog dolaska u Eksivijas napisao je još mnoštvo poezije i proze, a u svojoj fotelji je u tom periodu napisao Don Kihota, koji se štampa tek 1604. godine, delo po kojem ostaje upamćen. Ostatak veka proveo je putujući kroz Španiju, zapisujući sve šta mu zapadne za oko. Po povratku sa svog putovanja zatiče svoj roman ,,Don Kihot'' kao jedan od najprodavanijih romana tog vremena, i mnoštvo ljudi prerušenih u Dona i Sanča Pansu. Njegova karijera tada kulminira, a on uživa veliku slavu. Kihot postaje sve popularniji van Španije i dobija narudžbine iz cele evrope, ali i Amerike. Prvi put se štampa van Španije u 1607. godine u Briselu, i munjevito osvaja čitav svet.


Ipak u njegovom životu nije sve bilo tako sjajno. Pred kraj svog života susreće se sa tri smrti koje veoma utiču na njegovu psihu. On za veoma kratko vreme gubi sestru Andreju, unuku Gabrijelu i drugu sestru Magdalenu. I sve to u periodu od godinu dana. Nekoliko meseci pre smrti 1615. godine uspeva da završi svoje poslednje delo, obavijeno tugom i bolom. Svet ostaje bez Servantesa na današnji dan 1616. godine, u isto vreme kao i Vilijam Šekspir.


2 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page