top of page
Writer's pictureAndrej Stojanovic

Ličnost dana - Čarli Čaplim


Bez i jedne progovorene reči u svojim filmovima uspevao je, i idalje uspeva da nasmeje hiljade ljudi. Ipak to nije sve šta je Čarli radio. Iako nije iznosio svoje političke ideje veoma javno često je bio optuživan za komunistu, ali to nije ometalo njegovu profesionalnu karijeru. Ser Čarls Čaplin rođen je na današnji dan u Londonu 1889. godine. Tokom detinjstva izgubio je oca, a majka mu je doživela nervni slom. Zbog toga je sa bratom bio poslat u dom za nezbrinutu dece, gde je i počeo da se bavi glumom. Čaplin je pokazao veliki talenat za glumu, pa je tako 1913. godine za 50 dolara nedeljno nastupao u glumačkoj trupi ,,Keystone'' sa tada relativno popularnim glumcima. Iste godine Čaplina je primetio tadašnji ,,Kralj komedije'' Mak Senet, kome se mladi Čarli dopao i dvojica su potpisali ugovor za snimanje jednog filma.


Godine 1914. snimio je svoja prva dva filma ,,Keystone Was Making a Living'', i ,,Kid Auto Races in Venice''. Iste godine osmislio je svoj upečatljivi izgled skitinice sa štapom i širokim pantalona, po kojem i najbolje upamćen. Film sa skitinicom u glavnoj ulozi ,,Skitnica'' snimio je iste te godine, i time preko noći postao velika zvezda. Publika širom sveta zaljubila se u tu skitnicu. Nakon probijanja na scenu Čarli je nastavio sa svojim radom i napravio veliki broj filmova u veoma kratkom vremenskom periodu. Tada je prvi put predstavio svog novog lika Šarla Akrobatu u filmovima ,,Šarlo kao policajac'' i ,,Šarlo useljenik''. U tim filmovima se pored neme komedije pozabavio i malo većim pitanjima i problemima, poput narkomanije, kriminala i prostitucije. Čaplin je pored odlične glume ovladao i korišćenjem rekvizita, kao i posebnom tehnikom snimanja gde je fokus bio na kratkim i upečatljivim scenama, bez preteranog odugovlačenja. Puno puta je menjao izdavačke kuće, svaki put potpisujući sve bolje ugovore. U svom najboljem periodu zarađivao je oko milion dolara nedeljno, dosta više nego biste rekli na osnovu njegovih likova. U njegove najpoznatije filmove tog vremena spadaju ,,Šarlo grof'', ,,Mališan'', ,,Zlatna groznica'', ,,Morderna vremena'' i još puno drugih. Kasnije osniva svoju produkcijsku kuću ,,United Artists'', koju karakteriše neaktivnost ali i dosta odličnih filmova u koje spadaju poslednja dva filma sa gornje liste. Njegovi filmovi bili su zabranjeni u Italiji i Nemačkoj zbog ,,komunističke propagande'', a kao odgovor Hitleru Čaplin je 1940. godine snimio svoj verovatno najčuveniji film ,,Veliki Diktator''. Njegova popularnost nakon toga krenula je da opada, a kritičari su govorili da to nije isti onaj Čaplin kojeg su do tada gledali. Čarli zbog toga odlučuje da se oproba kao režiser, međutim ni tu ne uspeva da dostigne nivo na kome je bio.

Slika pripada vanityfair.com

Do kraja života kvalitet njeovih filmova je opadao, ali to nije uticalo na odluku da 1973. godine dobije ,,Oskara'' za životno delo, kao ni na dodelu čina viteza od strane kraljice Elizabete 1975. godine. Njegov ljubavni život bio je jako interesantan. Sa četiri supruge, koje su bile dosta mlađe od njega, imao je desetoro dece. Čarli je umro na katolički Božić, 25. decembra 1977. godine u svojoj kući u Švajcarskoj. Ostao je upamćen kao jedan od njavećih komičara, i umetnika svih vremena. Svojim filmovima obeležio je jednu eru, bio je proglašen za viteza, za jednog od 100 ljudi 20. veka od strane ,,Times'' magazina, a njegov čuveni lik Trampa (skitnice) ostao je upamćen u pop kulturi

5 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page