Svi su čuli za Ameliju Erhart i njen čuveni let preko atlantskog okeana. Taj let je učinio slavnom, međutim preminula je prerano. Međutim priča Šile Skot je još neverovatnija, ali mnogo manje poznata. Bila je prva žena koja je obletela ceo svet, prva osoba koja je preletela Severni pol, i oborila još stotinu letačkih rekorda.
Šila je rođena u Vusteru u Engleskoj na današnji dan 1927 godine. Nije bila najbolji đak, a umela je i da pravi probleme i zbog toga je par puta zamalo bila izbačena iz Alis Otli osnovne škole. Nije se odlučila da produži svoje obrazovanje i sa početkom drugog svetskog rata pridružila se vojsci kao lekar. Šila je ipak ubrzo izgubila interes i 1943. godine započela je svoju glumačku karijeru. Pet godina provela je u braku sa Rupertom Belamijem, a 1950. godine su se razišli iz nepoznatih razloga. Narednih godina pokušavala je da dobije što više uloga kako bi preživela. Narednih osam godina glumila je u filmovima i serijama, dok 1958. godine nije pronašla svoju novu strast.
Na Trukston Aerodromu je počela da uzima časove pilotiranja, a devet meseci kasnije po prvi put je letela sama. Bila je veoma posvećena letenju i već naredne godine kupila je svoj prvi avion. Često se prisećala kako je slušala priče o Ameliji i njenim letom preko Atlanika, i to je veoma motivisalo da i ona ode na svoj prvi dugi solo let. Posle godina spremanja i treniranja, nekoliko zamenjenih aviona, i puno besanih noći 18 maja 1966. Šila je otpočela svoj prvi let oko sveta. Njen put bio je dug skoro 50.000km, i bilo joj je potrebno preko 180 sati letenja. Kada je poletela sa Aerodroma Hitrou malo ljudi je očekivalo da će se uspešno vratiti. Nešto više od mesec dana kasnije uspešno je sletela i time postala prva žena u istoriji koja je obletela planetu. Tri godina kasnije ponovila je let kako bi dokazala da to nije bila samo sreća. Pored svega toga abila je i borac za ženska prava i jednakost. Njena priča je tu da bi pokazala da bez obzira na pol ili bilo koji drugi faktor svako može da uspe u bilo kojoj oblasti. Njena letečka iskustva dovele su je do mesta predsednice grane britanske avijacije ,,Ninety nines'', asocijacije žena pilota koju je osnovala Amelija Erhart.
Poslednjih dvadeset godina života provela je obarajući brojne avijatičarkse rekorde, a godine 1968. dobila je počasni orden Reda Britanskog Carstva, a jedna od zgrada Univerziteta u Vusteru nosi njeno ime. Za svoje zasluge dobila je veliki broj nagrada i mnogi piloti je smatraju za najboljeg pilota u istoriji. Šila je preminula 1988. godine nakon što joj je otkriven tumor. Preminula je u kraljveskoj bolnici Mardsen u svojoj 66. godini.
Comments